Radnice prodává pozemek pro „mrakodrap“. Značka: levně

-

Vedení Kladna pokračuje v nevýhodných prodejích městských pozemků. Poté, co koalice Volby pro Kladno, KSČM a dvou zastupitelů zvolených za ANO navzdory ostré kritice prosadila v dubnu prodej pozemků v Motyčíně, se nyní chystá prodávat více než 7.000 m2 u Růžového pole.

Jde o pozemek, o němž se vloni mluvilo v souvislosti se stavbou „kladenského mrakodrapu“ – a který se tehdejší rada složená ze zástupců ODS, hnutí Kladeňáci a SPD nakonec rozhodla neprodávat. Nyní je prodej znovu ve hře. Za lukrativní pozemek přitom podle rozhodnutí rady připadne městu jen zlomek tržní ceny. 

Z prodeje trojúhelníkového pozemku mezi ulicemi Americká a Unhošťská a areálem společnosti Dr. Oetker by podle zářijového rozhodnutí radních mělo město získat 30 milionů korun. Pozemek radnice prodává za cca 4.300 Kč/m2 (cena včetně DPH). Tržní cena pozemků pro výstavbu je přitom v Kladně násobně vyšší, pro rodinné domy se pohybuje i kolem 10.000 Kč/m2, pro vysokokapacitní bytovou výstavbu je ještě nesrovnatelně vyšší. Novým vlastníkem pozemku se má stát společnost NOVO media, s.r.o. Podle existující územní studie by na místě mohla vzniknout výšková budova až o 24 patrech.

Skica možné podoby mrakodrapu z roku 2020 (zdroj: Růžové pole – Dominanta, územní studie ÚS6b)

„Za kladenské Piráty a Starosty nesouhlasíme s tím, aby se město nekoncepčně zbavovalo svého majetku, v tomto případě navíc za směšnou částku. Vedení tímto krokem připravuje rozpočet o desítky milionů korun a nejedná tím pádem jako řádný hospodář, “ kritizuje postup radnice zastupitelka Anna Gamanová (STAN). „V době našeho působení na radnici jsme s tehdejším zájemcem o koupi intenzivně jednali o kompenzačních opatřeních. Chtěli jsme, aby současně s mrakodrapem investoval i do okolního sídliště a podpořil tak jeho rozvoj. Současné vedení tento požadavek nemá. Od kolegů z ostatních opozičních stran proto očekáváme, že stejně jako my budou proti tomuto prodeji,“ doplňuje.

Kladenská koalice Pirátů a STAN upozorňuje také na to, že si město dostatečně nehlídá, jak bude zástavba na pozemku vypadat a jaké dopady bude mít na široké okolí. „Oblast u Růžového pole čeká řada změn. Výstavba Globusu přinese větší dopravní zátěž, oblast kolem kruháku na křížení Unhošťské a Americké přitom už dnes kvůli silné dopravě překračuje limity znečištění, do toho se chystá stavba obchvatu obou Přítočen. V situaci, kdy nevíme, zda v území budou zachovány přijatelné životní podmínky, je ze strany města nezodpovědné je dál zatěžovat. Zvlášť pokud by mělo jít o výškovou dominantu jako u předchozího záměru,“ říká Roman Hájek (Piráti). 

Prodej pozemku (p.č. 3358/2 na k.ú. Kročehlavy) bude předmětem jednání zářijového zastupitelstva města, které proběhne ve středu 22. 9. od 8:00 v budově Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT na Sítné.


Vývoj kolem pozemku p.č. 3358/2 na k.ú. Kročehlavy

  • V roce 2018 dochází ke změně územního plánu, která jednak umožní výstavbu obchodního domu Globus na Růžovém poli, jednak převádí pozemek č. 3358/2 ze zeleně na smíšenou (zastavitelnou) plochu.
  • V roce 2020 projevuje zájem o koupi pozemku soukromý investor. Ten také nechává zpracovat územní studii, což je jedna z podmínek pro zastavění území.
  • V létě 2020 přichází investor ve zpracované územní studii s projektem výškové stavby s 24 patry. Vedení města řeší s investorem podmínky výstavby, včetně investice do okolního sídliště. Kvůli nejednotnému postoji rady je prodej pozemku zastaven.
  • V září 2020 se mění vedení města.
  • 6. 9. 2021 schvaluje rada města prodej pozemku za cenu 3.600 Kč/m2 společnosti Novo media, s.r.o., a to na základě rok starých cenových nabidek

Přečtěte si také