VIDEO: Jak Kladno promění modernizace železnice do Prahy

-

Modernizace železnice mezi Kladnem a Prahou je na spadnutí. Začátkem září bylo zahájeno stavební řízení pro část trati, která prochází územím Kladna. Už v příštím roce mají začít přípravné práce a v roce 2023 se podle plánu začne stavět. Podrobnosti přinášíme ve videu.

Nová podoba hlavního nádraží

Hlavní nádraží se promění v moderní přestupní uzel s množstvím parkovacích míst i úložnými prostory pro kola. Na nástupiště se bude chodit podchodem, díky němuž se na nádraží napojí i celý prostor mezi Solventem a masokombinátem. “Protože si uvědomujeme, o jak důležité území se do budoucna jedná, nechali jsme v roce 2019 zpracovat jeho územní studii. Vedle toho se také podařilo vyjednat se Správou železnic, aby zmizely nekonečné šraňky ve Wolkerově ulici. Komplikovaný přejezd tu nahradí mimoúrovňové křížení, které zlepší plynulost dopravy,” uvádí kladenská zastupitelka Anna Gamanová (STAN).

Změna v napojení na Velkou Dobrou

Stavba výrazně ovlivní napojení na silnici do Velké Dobré. Frekventovaný přejezd s neoblíbenou ypsilonovou křižovatkou ulic Sportovců a Petra Bezruče zanikne a ulice Petra Bezruče tu bude končit jako slepá. Nové napojení povede o kus vedle podjezdem do Jateční ulice, která vyústí do nového kruháku u sportovního gymnázia.

Související dopravní stavby jsou součástí projektu a bude je hradit Správa železnic. Co ale v projektu chybí, je lávka pro pěší a cyklisty, která je naprosto klíčová pro pěší a cyklistickou dostupnost Sletiště. Tuto lávku by mělo financovat město a během působení na radnici jsme ji prosazovali, aktuálně ale o ní nic nevíme. Přístup na Sletiště bude nově i širokým a světlým podchodem mezi stávajícím parkovištěm a zimním stadionem.

Dopravní uzel Kladno-město

Nejvýraznější proměna čeká stanici Kladno-město. “Oproti prvotním návrhům bude naštěstí nakonec celý prostor řešený střídmě tak, aby vizuálně nekonkuroval věžákům,” popisuje Roman Hájek (Piráti). Na perony sjedete přímo z mostu po eskalátoru nebo výtahem, vzniknou nová krytá nástupiště a stávající budova najde jiné, servisní využití.

V různých fázích projektu se řešila ještě možnost podchodu z Klikorkovy ulice pro lepší prostupnost mezi Bressonem a centrem města. Podchod bohužel kvůli geologickému podloží realizovat nelze, ve hře ale zůstává možnost postavit přes trať lávku. Tu by ovšem muselo financovat město.

Proměna rozdělovského mostu s novými eskalátory na nástupiště stanice Kladno-město. Zdroj: Správa železnic

Zánik nádraží Kladno-Ostrovec

Celý úsek končí na Ostrovci. Stará nádražní budova přes snahy o její zachování bohužel zmizí a v jejím místě povede pod tratí podchod. 

Velkým tématem pro Kladeňáky byly protihlukové stěny. Ty se nám podařilo omezit na minimum a zůstanou tak pouze tady v okolí stanice Ostrovec, kde to nešlo jinak.

Stavba železnice znamená pro Kladno obrovskou příležitost k dalším navazujícím investicím v okolí trati. Aktuální vedení města ale místo nich chystá opravy náměstí Svobody. Tak si držme palce, ať nám tahle příležitost neuteče stejně jako zrušení Kladensko-nučické dráhy.

Podoba budoucí stanice Kladno-Ostrovec, pohled ze Závišovy ulice. Zdroj: Správa železnic

Přečtěte si také