Bezpečnější a lepší bude Kladno bez heren

-

Jaký je dnes stav?

Dnes funguje na Kladně 12 heren a kasin. Všechny jsou na frekventovaných místech, v sídlištích, v blízkosti škol. Běžně tedy kolem nich chodí mladiství i děti. Herny, které mají otevřeno déle do noci, také obtěžují svým provozem lidi, kteří okolo nich bydlí. 

Regulace hazardu na úrovni města závisí na postoji aktuálního vedení radnice. Ten se mění vždy s volbami, a proto, přestože měly herny a kasina v roce 2021 definitivně skončit, pokračují zatím dál. Změnilo se totiž vedení a s ním i postoj k regulaci. Kromě toho každé zastupitelstvo může povolit další adresu, kde může vzniknout nová herna. Takovéto nastavení otevírá velký prostor pro korupci.

Město fakticky vůbec nereguluje počet automatů atd., takže například v kulturáku může vzniknout heren hned několik, protože jde o velký dům na jedné adrese. Na jiné adrese – v Albertu v Kročehlavech – zase město upravilo i vyhlášku o nočním klidu, aby herna mohla být v provozu déle do noci.

Iniciativa Kladno bez hazardu

Již od jara 2021 sbíráme podpisy občanů města Kladna, abychom mohli vyvolat referendum o zákazu hazardu na Kladně. Sbíráme celkem 5.500 podpisů, ke květnu 2022 jich máme téměř 3000. Po neustálých politických změnách regulace hazardu je zjevné, že nejlepší cestou je právě uspořádání referenda. Referendum je trvalým rozhodnutím občanů a jeho výsledek lze změnit pouze dalším referendem. Iniciativu podpořili kromě kladenských Pirátů a STAN také zástupci TOP 09 a KDU ČSL, rovněž zástupce ODS. 

Postoj jednotlivých politických stran je dnes však s výjimkou TOP 09 nejasný. Zůstáváme proto jedinou relevantní silou, která usiluje o úplný zákaz hazardu na Kladně.

Kolik na hernách město “vydělává”

Město získává do svého rozpočtu z daní z hazardu zhruba 70 milionů ročně. To je méně než 5 % běžného rozpočtu. Kromě toho herny sponzorují sportovní kluby. Jedná se o jednotky milionů korun ročně pro hokej nebo volejbal. 

Kolik město na hazardu prohraje?

Hráči prosází asi čtyřnásobek toho, co město z hazardu získá, tedy skoro čtvrt miliardy korun! Pokud by tuto nepředstavitelnou sumu utratili každoročně v kladenských obchodech, bylo by to jistě pro město i pro hráče a jejich rodiny přínosnější.

Náklady na řešení nákladů zvýšené kriminality v okolí heren, rušení nočního klidu nebo zničené rodiny pochopitelně vyčíslíme jen obtížně. Je však jasné, že město sice něco vydělá, ale dost ho herny i stojí.

Myslíme si také, že je neetické dotovat sportovní kluby z peněz těch, co je prosází v hernách. 

Proč si myslíme, že hazard do města nepatří?

Kladno má dost sociálních problémů. Drogy, bezdomovectví a sociální vyloučení či společenské napětí Kladno zatím nedokáže dobře řešit. Hazard na sebe nabaluje různé problémy a atmosféře ve městě to rozhodně neprospívá.

Hazard je závislost jako každá jiná. Když do toho někdo “spadne”, trvá to dlouho, než to jeho okolí zjistí. Půjčí si peníze, jednou, dvakrát, nadělá dluhy. Rodina patologicky závislého hráče a jeho přátelé pak trpí. Někdy se rodina rozpadne, někdy jde hráč na léčení, může začít hrát opakovaně atd. Každopádně patologičtí hráči ničí život sobě i druhým.

Těžce závislých hráčů je na Kladně asi 1000. Vyplývá to ze zprávy Úřadu vlády ČR. Ti všichni prohrávají živobytí v automatech. Tito hráči ničí život sobě a svým blízkým.

Jak to chceme opravit

Myslíme si, že herny a automaty na Kladně nemají mít místo. Finanční přínos nikdy nevyváží poničenou pověst města a zničené životy hráčů. Sousedé heren si zaslouží, aby fungovaly v těchto místech lepší podniky. Děti si zaslouží, aby mohly bez obav chodit ven nebo na kroužek. Mladiství si zaslouží, aby byli ušetřeni “lákadla” v podobě blikajících bedýnek. 

Proto podporujeme úplný zákaz hazardu.

Přečtěte si také