Co pro budoucnost Kladna znamená rekordní zadlužení

-

Dluh Kladna dramaticky roste. Brzy nebude možná ani na to nejnutnější.

Z pohledu městského hospodaření byl rok 2021 plný extrémů. Radnice si vzala rekordní půjčku a zároveň vyčerpala všechny úspory. V kombinaci s očekávaným růstem nákladů a množstvím nevyhnutelných investic se v budoucnu může stát, že město bude muset omezovat svoje základní služby.

Část z plánovaných vysněných investic je přitom vyloženě zbytečná a na jiné se zase nějak zapomnělo. 

Za co město utrácí 

Město nejvíce utrácí za samotný provoz úřadu, provoz sportovních areálů města Kladna (SAMK), veřejnou dopravu, divadlo, odpady. To jsou tzv. běžné náklady. Kromě toho je v každém rozpočtu balík na investice, které by měly zlepšovat kvalitu života a přinášet i úspory provozních nákladů.  

Rekordní zadlužení v roce 2021

Rozpočet na rok 2021 byl o stovky milionů vyšší než obvykle. Město totiž uzavřelo s bankou smlouvu na půjčku a dluh se tak vyšplhal na rekordních 1,3 miliardy Kč. Půjčené peníze chce utratit do konce roku 2025. Radnice navíc zvládla rozházet všechny městské úspory, a sáhla dokonce i na peníze získané z městských nájmů.

Úspory a půjčka přitom v rozpočtu sotva pokryly částku na investice. Už v roce 2021 jsme si skoro půjčovali i na běžný provoz města. A to je vážný problém.

Samotné zadlužování není nic neobvyklého, pokud jsou peníze vynaloženy účelně a městu se vrátí. Vedení města však plánuje do voleb utratit 100 milionů za úpravy hlavní třídy a 35 milionů za rekonstrukci náměstí Svobody. Toto jsou ale ve srovnání např. se Sítenským mostem věci, bez kterých bychom se v současné době obešli. 

Proč se Kladno zadlužuje

Kladno čeká řada nutných staveb. Jedinou, která již probíhá, je rekonstrukce zimáku. Celkový účet za stadion se určitě vyšplhá přes 250 milionů korun.

Do roku 2025 musí být zahájena oprava Sítenského mostu s cenou kolem 250–300 milionů. Také fasády věžových domů v Rozdělově vyžadují opravu. Zimní stadion vedle 250 milionů za probíhající opravu bude potřebovat cca 100 milionů na technologie. Dalších 150 milionů má město v plánu investovat do opravy silnice přes Poldi.

Konec rozhazování

Radnice musí zlepšit příjmy města a hlídat výdaje. Musí mít priority, které reálně zlepší život lidí. Je potřeba realizovat projekty na sídlištích, a to zejména v Kročehlavech. 

Radnice musí v každém případě začít šetřit. Musí zlepšit dohled u realizací a kromě sportu pracovat také s dalšími oblastmi života.

Dnes Kladnu ujíždí vlak a s tímto přístupem k financím města se to nezlepší. Pokud má být město atraktivní pro mladé, zajistit důstojný život seniorům a vytvářet pracovní příležitosti, potřebuje změnu ve stylu vedení. Za STAN a Piráty nabízíme program, který tuto změnu ztělesňuje.

Přečtěte si také