INSPIRACE ODJINUD: Nápady pro odpadové hospodářství, městské finance i veřejný prostor

-

Neustále sbíráme nápady a inspiraci z jiných měst. Některé změny k lepšímu nemusí stát městskou kasu moc peněz, a přitom přinesou hodně muziky.

Ve Slaném se s použitými jedlými oleji nemusí do sběrného dvora

Použité jedlé oleje a tuky v Kladně můžete odevzdat jedině ve sběrném dvoře nebo v mobilních sběrných dvorech. Ve Slaném jdou recyklaci této cenné suroviny blíž, po městě jsou od loňského roku hned na osmi stanovištích nastálo rozmístěné speciální sběrné nádoby. Je tak alespoň o něco vyšší šance, že oleje neskončí v kuchyňském odpadu a následně v čistírně odpadních vod.

Stochov podporuje domácí kompostéry jako cestu ke snížení množství odpadů

Stochov díky dotaci z Operačního programu životní prostředí pořídí 240 domácích kompostérů, které nabídne svým občanům. Jde o jedno z opatření, které může přispět ke snížení množství vyprodukovaného odpadu. Kvůli nové legislativě porostou v následujících letech náklady na likvidaci odpadů, omezení jejich produkce proto bude dříve či později nezbytné všude. Na Stochově už jsou o krok napřed.

Veřejné finance kontrolovatelné do poslední koruny? Na Kladně sci-fi, v Ostravě či Praze realita

Transparentní městské finance nejsou sci-fi. Důkazem je aplikace CityVizor, kterou vyvinula platforma Otevřená města. Na pár kliknutí se v ní zorientujete v kompletním hospodaření obce či města, a to až na úroveň faktur. Aktuálně systém využívají některé městské části Prahy, ale také třeba Ostrava, Černošice, Kroměříž nebo Uherský Brod.

Praha vrací krásu zapomenutým historickým sadům

Praha systematicky obnovuje zapomenuté sady i stromořadí na pozemcích města. Díky tomu se Pražané mohou mezi rozkvetlé stromy vydat vedle notoricky známého Petřína třeba také do sadu na Červeném vrchu nebo sadu Baba a do dalších 50 lokalit. Historické sady by s ohledem na svůj přírodní i společenský význam zasloužily obnovu i na Kladně, na městských pozemcích je jich zhruba desítka.

Přečtěte si také