VIDEO: Co čeká Okrsek 4? Nová výstavba u OAZY i nové příležitosti

-

Sídliště Okrsek 4. Na poměrně malém prostoru tady žije docela dost lidí. Na jejich potřeby se pří výstavbě v 70. letech moc nemyslelo a o mnoho lepší to nebylo ani potom. Za celou tu dobu sem nešla výraznější investice do veřejného prostoru. Jaký je výsledek? Rozbité chodníky, zanedbaná zeleň, hluché vnitrobloky, čím dál horší situace s parkováním. A moc nepřidává ani herna, která je přímo uprostřed. Teď se navíc v okolí chystá řada nových projektů, které budou mít na život tady přímý dopad. Podívejte se na ně ve videu (přepis níže).

Konec parkování u OAZY

Už tak napjatá situace kolem parkování na tomto sídlišti nabere bohužel od září ještě horší směr. V tu dobu se totiž obchodní dům OAZA chystá uzavřít své parkování pro veřejnost a ponechá si parkování pouze pro zákazníky. Místní budou mít sice možnost si parkování pronajmout na noční nebo denní parkování. Je ovšem otázkou kolik lidí tuto možnost skutečně využije. Velký rozdíl oproti tomu představuje  obchodní dům Globus, kde se nám již při územním řízení podařilo do podmínek stavby vtělit, že zde závora nebude.

Další hobbymarket a byty na nezastavěné půdě

Kvalitu života na Okrsku 4 zásadně ovlivní chystané projekty, které mají vzniknout v okolí OAZY. Mezi točnou autobusů a parkovištěm OAZY se chystá stavba nového hobbymarketu a za ním potom vznikne komplex bytových domů. Podle projektu zveřejněného na webu města tam má být celkem 7 domů s 340 byty. Bohužel školka ani další podobné vybavení se v tom projektu neplánují.

Vedle dnešní ulice Arménská se tak uzavře kruh komerční zástavby, za ním bude již zmíněné byty a za ním bude ještě obchvat kolem Kladna. Tento obchvat by měl mimo jiné ulehčit zmíněné ulici Arménská. Především díky naším připomínkám a také díky dlouhodobé a pečlivé práci odboru životního prostředí se podařilo zachovat prostupnost území, zejména kolem nádrže Panelka a také pěší cestu na Hřebeč.

Spojení na Prahu

Pokud do lokality přibudou noví obyvatelé, je potřeba vyřešit už teď nevyhovující spojení do Prahy. Chcete-li nasednout na Okrsku 4 na autobus, často se vám to nepovede. Tím, že autobusy jedou přes celé město, jsou tady často už plné. Středočeský kraj aktuálně řeší trasování linek a město tak má příležitost tuto situaci řešit. Vyžaduje to ovšem jeho spolupráci, ke které podle našich informací aktuálně nedochází.

Příležitosti: les Zabitý a architektonická studie

Jednou z největších příležitostí Okrsku 4 je les Zabitý. Jeho vlastník, Lesy České republiky, by se ho totiž rád zbavil. Proč? Protože díky jeho komplikované poloze se mu v něm opravdu špatně hospodaří. Nemá z něj  tedy žádné zisky. Les se tak rozpadá a v brzké době může být nevyhnutelná jeho kompletní obnova. Díky nízkým cenám dříví by ho město mohlo získat do svého vlastnictví. Potom by tu mohl vzniknout například lesopark s dětskými hřišti a dalším vybavením. 

Nadějí pro Okrsek 4 je zpracovaná architektonická studie. Tuto studii jsme zadali během našeho působení na radnici a podle našich informací je nyní hotová. Nevíme však, zda podle ní město bude postupovat a zda zahájí nějakou etapou revitalizaci. My si myslíme jednoznačně, že sem peníze přijít mají a že revitalizace sídliště se má odehrát.

Přečtěte si také